Jakou neverbální řečí mluví? 📝
Člověk, který něco vyjadřuje slovy, se zároveň projevuje mimoslovně – má nějaký výraz, nějakou mimiku, určitým způsobem gestikuluje, pohybuje se atd.
Totéž se děje, když svá slova napíše ručně ✍ – napsaný text má rukopisný výraz. A v něm se zrcadlí charakteristiky pisatele.
Rukopis tedy mluví dvojí řečí – VERBÁLNÍ a NEVERBÁLNÍ
📝 Verbální stránku písma zjistíme, když si text přečteme (= obsah textu).
📝 Když ale zastavíme sklon text číst a rukopis vnímáme jako OBRAZ, jako celek na ploše papíru – můžeme zachytit neverbální stránku písma (= výraz písmového obrazu).
Mluvíme pak například o písmu energickém, utlumeném, uvolněném, napjatém, proměnlivém, monotónním, uspořádaném, neuspořádaném atd.
Neverbální výraz, který při čtení rukopisu vnímáme zatím jen podvědomě, je možné si více zvědomit. A pak třeba, při grafologickém rozboru písma, jej podrobně a strukturovaně zachytit pomocí celostních znaků – jako je např. písmový obraz, pohyb, forma, druh fixace mezi pohybem a formou, rytmus písma atd.
Vnímání výrazu písmového obrazu si můžete vyzkoušet na následujících ukázkách: 🖊 📝
❓ ✍ ❓ ❓
A jak se „tváří“ Váš rukopis?
Jak se Vaše písmo proměňuje v závislosti na tom, jak se aktuálně cítíte? Nebo je za všech okolností vždy stejné?
Když s někým komunikujete, všímáte si někdy souvislostí mezi tím, jak se daný člověk projevuje a jak píše? Pokud tedy máte tu možnost vidět i jeho rukopis.
Všimla jsem si, že mám v písmu určité rozdíly. Když píšu v práci, je písmo víc ostré, větší, když píšu někomu blízkému, je písmo menší, víc úhledné.
Paráda, Hanko, jak si všímáte rozdílů v písmu v různých situacích. Zkoušela jste třeba zkoumat, z jakých důvodů tomu tak je?